Lista aktualności Lista aktualności

Na szczycie Radziejowej stanęła nowa wieża widokowa

W dniu wczorajszym, tj. 9 grudnia został dokonany wewnętrzny odbiór nowej wieży widokowej na szczycie Radziejowej. Odbiór dotyczył prawidłowości wykonanych prac przez Wykonawcę pod względem technicznym i zgodności z projektem.

Do pełni szczęścia, aby móc podziwiać z wieży widoki, pozostał ostatni etap czyli uzyskanie przez Nadleśnictwo decyzji pozwalającej na użytkowanie obiektu. Trudno dokładnie stwierdzić kiedy wieża zostanie dopuszczona do użytkowania przez Nadzór Budowlany. Sądzimy, że będzie to koniec stycznia 2020 roku.
Oficjalne otwarcie wieży nastąpi wiosną na rozpoczęcie sezony turystycznego.

Wieża widokowa została wybudowana na szczycie najwyższej góry Beskidu Sądeckiego – Radziejowej (1265 m npm). Wieża ma wysokość 22 m, konstrukcja drewniana z elementami metalowymi (ażurowe stopnie). Pierwsza wieża stanęła na Radziejowej w 2006 roku staraniem Dyrekcji Popradzkiego Parku Krajobrazowego, a następnie przekazana Nadleśnictwu Piwniczna. W czerwcu 2010 roku została doszczętnie zniszczona uderzeniem pioruna. Jeszcze tego samego roku nadleśnictwo wybudowało nową wieżę, która służyła turystom aż do 2017 roku, kiedy to musiała zostać zamknięta ze względu na mocno posuniętą deprecjację drewnianych elementów konstrukcji, m.in. pokazały się owocniki grzyba – niszczycy płotowej.